O Επίκουρος Καθηγητής Γιώργος Πάλλης νέος αρχισυντάκτης του διεθνούς επιστημονικού περιοδικού IEEE Internet Computing

Contact imageΑρχισυντάκτης (Editor-in-Chief) του διεθνούς επιστημονικού περιοδικού IEEE Internet Computing αναλαμβάνει από την 1η Ιανουαρίου 2019 εώς 31 Δεκεμβρίου 2021, ο Eπίκουρος Kαθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, Γιώργος Πάλλης. Η ΙΕΕΕ αποτελεί το μεγαλύτερο οργανισμό επαγγελματιών τεχνολογίας παγκοσμίως όπου δημοσιεύει επιστημονικά άρθρα στους τομείς των ηλεκτρολόγων/ηλεκτρονικών μηχανικών και επιστήμης υπολογιστών σε επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια. Ειδικότερα, το περιοδικό IEEE Internet Computing συμπληρώνει 22 χρόνια ζωής και τυγχάνει καθολικής αποδοχής από τη διεθνή επιστημονική κοινότητα σε θέματα που σχετίζονται με το Διαδίκτυο. Η συντακτική ομάδα του περιοδικού αποτελείται από διαπρεπείς επιστήμονες που εργάζονται στα κορυφαία Πανεπιστήμια του κόσμου (όπως Stanford University, Purdue University, Case Western Reserve University) και στη βιομηχανία (όπως Google, IBM Thomas J. Watson Research Center, AT&T Labs Research, Hewlett-Packard). Στο συγκεκριμένο περιοδικό έχει μόνιμη στήλη ο Dr. Vint Cerf (θεωρείται ως ο «πατέρας» του Διαδικτύου - εφευρέτης του πρωτοκόλλου δικτυακής επικοινωνίας TCP/ΙΡ).