Διάκριση φοιτητών Τμήματος Πληροφορικής στον διαγωνισμό AngelHack Cyprus Hackathon 2018, 7-8 Ιουλίου 2018

angelhack july2018 1Στον πρόσφατο διαγωνισμό AngelHack Cyprus Hackathon 2018 που διεξήχθηκε στη Λεμεσό στις 7-8 Ιουλίου, διακρίθηκαν δύο φοιτητές του Τμήματός μας. Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Δημοσθένους και Κυριάκος Κυριάκου έλαβαν το 1ο βραβείο του RiseTech Media / CyRIC - Smart City Challenge με την ιδέα τους Tasbin. To Tasbin ουσιαστικά αναφέρεται σε Smart Waste Detection and Collection in Cities and Communities μέσω της χρήσης Deep Learning από footage που προέρχεται από dashcams σε αυτοκίνητα του δήμου/κυβερνητικά, airdrones και μέσω κάποιου crowdsourcing citizen app.

Η ιδέα μετά τον διαγωνισμό έχει προχωρήσει ακόμα παραπέρα. Η ομάδα έχει έρθει σε συμφωνία με μια ερευνητική εταιρεία, συγκεκριμένα την Algolysis LTD και έχουν ήδη αποστείλει πρόσφατα πρόταση στην Ευρωπαϊκή Ένωση για χρηματοδότηση. Έχοντας ως στόχο την υλοποίηση ενός πρώτου λειτουργικού πρωτοτύπου, καθώς επίσης αν όλα παν καλά, η λύση θα εφαρμοστεί ως πρώτη φάση στον Δήμο του Ύψωνα.

Να σημειώσουμε ότι ο εν λόγω διαγωνισμός ταξιδεύει σε διάφορα σημεία του κόσμου με στόχο να καλύψει το χάσμα στο τομέα της καινοτομίας και επιχειρηματικότητας μεταξύ των 7 ηπείρων και του Silicon Valley. Ενώ φέτος είναι η πρώτη χρονιά που ο διαγωνισμός επισκέπτεται την Κύπρο.

Βίντεο παρουσιάσεων: (μπορείτε να δείτε το pitch της ομάδας του Τμήματός μας στο 29:30 λεπτό)

Δείτε πιο κάτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες από την ομάδα μας και την διοργάνωση.

angelhack july2018 2

angelhack july2018 3