14η Ημερίδα Πληροφορικής για Μαθητές Λυκείων και Τεχνικών Σχολών

14iHmeridaPliroforikisΜε τη συμμετοχή δεκάδων μαθητών και μαθητριών πραγματοποιήθηκε η 14η Ημερίδα Πληροφορικής για μαθητές/τριες Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών Μέσης και Ιδιωτικής Εκπαίδευσης, που διοργάνωσε το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου (http://www.cs.ucy.ac.cy), στις 25 Φεβρουαρίου 2023.

H Ημερίδα Πληροφορικής διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας.

Ο βασικός στόχος της Ημερίδας Πληροφορικής ήταν να ενημερώσει και να ενθαρρύνει τους νέους και τις νέες να ανακαλύψουν τις ευκαιρίες εκπαίδευσης στην Επιστήμη της Πληροφορικής, καθώς και να πληροφορηθούν για τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει η επιστήμη αυτή. Η Hμερίδα στόχευε κυρίως σε μαθητές/τριες οι οποίοι/ες βρίσκονται στο κρίσιμο στάδιο της επιλογής των επόμενων μεταλυκειακών τους βημάτων. Περιελάμβανε διαλέξεις σε θέματα αιχμής και για τις επαγγελματικές προοπτικές του κλάδου, επιδείξεις τεχνολογικών εφαρμογών που αναπτύχθηκαν από φοιτητές/τριες και ερευνητές/τριες του Τμήματος Πληροφορικής, καθώς και συζήτηση μεταξύ φοιτητών/τριών και μαθητών/τριών στην παρουσία καθηγητών/τριών και συνοδών τους.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν μαθητές/τριες και συνοδοί καθηγητές/τριες, οι οποίοι προέρχονταν από δημόσια και ιδιωτικά Γυμνάσια και Λύκεια, αλλά και από Τεχνικές Σχολές από τις επαρχίες Αμμοχώστου, Λάρνακας, Λεμεσού και Λευκωσίας.